Partner serwisu
Polityka i prawo

Kodeks Dobrych Praktyk Local Content podpisany przez Premiera RP

Dalej Wstecz
Data publikacji:
17-06-2026
Ostatnia modyfikacja:
17-06-2026
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. Ministerstwo Aktywów Państwowych

Podziel się ze znajomymi:

POLITYKA I PRAWO
Kodeks Dobrych Praktyk Local Content podpisany przez Premiera RP
fot. Ministerstwo Aktywów PaństwowychPosiedzenie Rady Ministrów
Podpisanie przez premiera Donalda Tuska Kodeksu „Dobrych Praktyk w zakresie zwiększenia przez spółki z udziałem Skarbu Państwa udziału komponentu krajowego w kluczowych procesach inwestycyjnych” podczas posiedzenia Rady Ministrów to krok milowy wdrażania programu „Local Content. Z korzyścią dla Polski”. Program jest częścią rządowej filozofii gospodarczej i priorytetem Ministerstwa Aktywów Państwowych na drugą część kadencji rządu.

– Bardzo ważne jest dla nas, aby inwestycje w Polsce przynosiły korzyści polskim firmom i pracownikom. Z ministrem Wojciechem Balczunem pracowaliśmy nad dobrymi praktykami Local Content, które mają zwiększyć udział rodzimych firm w tych inwestycjach – podkreślił Premier RP Donald Tusk podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Ministrów.

Kodeks wskazuje kierunki oraz rekomendacje umożliwiające wzmacnianie krajowego potencjału gospodarczego w sposób przejrzysty i proporcjonalny w ramach obowiązujących przepisów prawa. W dokumencie zebrane zostały praktyczne rozwiązania, które mają wspierać repolonizację polskiej gospodarki poprzez zwiększenie udziału komponentu krajowego w kluczowych procesach inwestycyjnych realizowanych przez spółki z udziałem Skarbu Państwa, w tym systemowe zwiększanie udziału krajowych firm w trwającej modernizacji polskiej armii, energetyki, infrastruktury czy cyfryzacji kraju. Podejście to ma wzmacniać strategiczną autonomię i bezpieczeństwo gospodarcze Polski.

Rezultatem tych działań ma być trwałe wzmocnienie konkurencyjności polskiej gospodarki i odporniejsze krajowe łańcuchy dostaw bazujące na potencjale krajowych przedsiębiorców.

Jak podkreśla minister Wojciech Balczun, dołączyliśmy do europejskich liderów gospodarczych i tworzymy mądrą politykę zakupową, która jest zgodna z europejskimi regulacjami i może być wzorem do naśladowania w całej UE.

Wskazane Dobre praktyki mają sprzyjać:
  • zwiększaniu konkurencyjności i kompetencji krajowych przedsiębiorstw,
  • zmniejszaniu uzależnienia od zewnętrznych łańcuchów dostaw,
  • budowaniu odporności gospodarki,
  • zapewnieniu bezpieczeństwa realizowanych inwestycji.

W Kodeksie Dobrych Praktyk zdefiniowano pojęcie „komponent krajowy” jako wartość towarów lub usług wyprodukowanych lub świadczonych przez podmiot krajowy. W dokumencie przypisano także kryteria, które pomogą określać poziom krajowości poszczególnych podmiotów:
  • Waga 25% - kryterium dot. jednostki dominującej najwyższego szczebla mającej siedzibę w Polsce,
  • Waga 25% - kryterium dla głównego przedmiotu działalności wykonywanego na terytorium Polski,
  • Waga 15% - kryterium dla rezydencji podatkowej w Polsce,
  • Waga 15% - kryterium dotyczące zatrudniania ponad 50% pracowników będących obywatelami RP lub mieszkańcami Polski płacącymi w Polsce podatki i składki ZUS,
  • Waga 10% - kryterium dotyczące siedziby w Polsce (KRS / CEIDG) i nieprzerwanej działalności przez ≥ 3 lata,
  • Waga 10% - kryterium dla ponad 50% rocznych obrotów generowanych w Polsce.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Jak usprawnić local content? Parlamentarzyści z propozycjami

Polityka i prawo

Jak usprawnić local content? Parlamentarzyści z propozycjami

Damian Kelman, wsp. Rafał Dybiński 16 czerwca 2026

Furgalski: Dialog szansą na spójny i sprawny system transportowy Polski

Biznes. Przemysł. Cyfryzacja

Pomorskie firmy wybudują drogi przy elektrowni jądrowej

Drogi i autostrady

Wzmacniają monitoring local contentu przy elektrowni jądrowej

Biznes. Przemysł. Cyfryzacja

Łysenko (Budimex): O definicji local content i stabilizacji rynku

Biznes i przemysł

Zobacz również:

Jak usprawnić local content? Parlamentarzyści z propozycjami

Polityka i prawo

Jak usprawnić local content? Parlamentarzyści z propozycjami

Damian Kelman, wsp. Rafał Dybiński 16 czerwca 2026

Furgalski: Dialog szansą na spójny i sprawny system transportowy Polski

Biznes. Przemysł. Cyfryzacja

Pomorskie firmy wybudują drogi przy elektrowni jądrowej

Drogi i autostrady

Wzmacniają monitoring local contentu przy elektrowni jądrowej

Biznes. Przemysł. Cyfryzacja

Łysenko (Budimex): O definicji local content i stabilizacji rynku

Biznes i przemysł

Kongresy
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5